czwartek, 1 października 2015

Stańko i Marianna

Dałam mu na imię Stańko od Stańka z podłowickiej wsi. Był tam ostatnim zażywającym tabaki. Lubił pytać innych - a Wy to sobie dacie radę? Gdy ktoś potwierdzał, mawiał: A ja nie dam sobie rady, muszę umrzeć.
Gdy zmarł mówiono we wsi: Stańko nie dali sobie rady. Mój Stańko ma jednak po nim tylko imię. Nie zażywa tabaki i ze wszystkim daje sobie radę.


Nie wiem z jakiego regionu pochodzi Marianna.8 komentarzy:

 1. Ten facio to - Łęczyczanin
  wydany był z zeszytem nr 36 - Polskie stroje ludowe
  Panny nie mam, ale jak tylko coś znajdę to dm znać :)))
  Facetów z tej serii było tylko trzech -
  Krakowiak, Łęczyczanin i Góral-tego akurat nie udało mi się kupić :(
  a szkoda, że nie było więcej bo lepiej byli zrobieni niż baby :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałabym jeszcze o nr 29 - Żywczanin
   to razem było ich - 4

   Usuń
  2. Na twoim pingerowskim blogu facetów na ludowo jest trzech, który to Krakowiak nie ma wątpliwości a zatem Żywiczanin to ten trzeci.Żałuję, że nia zaangażowałam się w zbieranie ludowych laleczek gdy je wydawano z indywidualnymi zeszytami.. Teraz to wręcz muszę omijać kioski aby zachować umiar. Czy muszą je wszystkie dawać naraz?
   Rosyjskie już identyfikuję dzięki linkowi od Niny ale brak mi takiego wykazu naszch laleczek. Dzięki za informację o moim Stańku. :D

   Usuń
  3. Na twoim pingerowskim blogu facetów na ludowo jest trzech, który to Krakowiak nie ma wątpliwości a zatem Żywiczanin to ten trzeci.Żałuję, że nia zaangażowałam się w zbieranie ludowych laleczek gdy je wydawano z indywidualnymi zeszytami.. Teraz to wręcz muszę omijać kioski aby zachować umiar. Czy muszą je wszystkie dawać naraz?
   Rosyjskie już identyfikuję dzięki linkowi od Niny ale brak mi takiego wykazu naszch laleczek. Dzięki za informację o moim Stańku. :D

   Usuń
  4. O widzisz :)
   Dzięki Ninie - panna to Lasowiaczka z nr 45

   Usuń
 2. http://www.polskiestroje.pl/spis.php

  Pozdrawiam ciepło!! :)

  OdpowiedzUsuń